5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

ammiak

Амоній з’являється у воді внаслідок розчинення в ній аміаку. Аміак — безбарвний газ, добре розчинний у воді з характерним запахом, має токсичний вплив на водну флору і фауну. Особливу небезпеку аміак становить при взаємодії у воді з іншими хімічними елементами.

Головними джерелами надходження амонію у водойми є тваринницькі ферми, господарсько–побутові стічні води, поверхневий стік із сільгоспугідь при використанні амонійних добрив, а також стічні води підприємств харчової, коксохімічної, лісохімічної та хімічної промисловості.

Дослідження за цим напрямком:

Санітарно-хімічний аналіз якості питної води

Вміст амонію в високих концентраціях у воді знижує спроможність гемоглобіну риб зв'язувати кисень. Ознаки інтоксикації — порушення, судоми, риба метається по воді та вистрибує на поверхню. Механізм токсичної дії – порушення центральної нервової системи, поразка зябрового епітелію, гемоліз (розрив) еритроцитів. Токсичність амонію зростає з підвищенням pН середовища. Нітрати в кишківнику людини під впливом бактерій відновлюються в нітрити, всмоктування яких у кров веде до утворення метгемоглобіну і до часткової втрати активності гемоглобіну в перенесенні кисню, що спричиняє кисневе голодування — метгемоглобінемію, симптоми якої виявляються, передусім, у дітей (синюшність і задуха, нерідко смерть), особливо грудного віку. Короткочасне вживання води з концентрацією солей амонію у межах 75–360 мг/ кг викликає підвищення артеріального тиску. При тривалій дії на щурів питної води із високим рівнем амонію спостерігалося зниження вмісту кальцію в організмі, відбувалася зміна в рН крові та зменшувалася вага тіла.

Особливо вразливими є люди зі зниженим метаболізмом аміаку, що може бути спричинено ферментативним дефіцитом через генетичні розлади, порушенням печінки, нирок. При вживанні аміаку у вигляді солей амонію, об’ємом 100 мг/ кг на добу, у людському організмі порушується метаболізм глюкози, чутливість тканин до інсуліну, кислотно-лужна рівновага. Вдихання парів аміаку може спалити дихальні шляхи, призвести до токсичного отруєння організму. При тривалому надмірному потраплянні аміаку в організм виникають серйозні порушення. Особливо чутливою, як з’ясували науковці, є репродуктивна система людини та тварин. Пероральне введення сполук амонію викликало у самок кролів порушення у функціонуванні яєчників, матки, гіпертрофії молочних залоз тощо. У вагітних самок щурів було зафіксовано гальмування росту плода, хоча й без морфологічних порушень. На генетичному рівні було зафіксовано появу летальних мутацій та різноманітні перебудови хромосом.

Інші матеріали за цим напрямком:

Чи можна пити воду з великим вмістом поліфосфатів?

Чи можна пити воду з великим вмістом срібла?

Чи можна пити воду з великим вмістом нітратів?

Чи можна пити воду з великим вмістом магнію?

Чи можна пити воду з великим вмістом нікелю?

Чи можна пити воду з великим вмістом кальцію?

Чи можна пити воду з великою кількістю цинку?

Чи можна пити воду з великим вмістом кобальту?

Чи можна пити воду з великим вмістом заліза?

Небезпека вмісту хлору у питній воді

Вживання води з вмістом формальдегіду

Чи можна пити воду, яка місить нафтопродукти?

Безпечний вміст хрому у воді

Накопичення алюмінію у питній воді

Перевищення норми силікатів у воді

Формальдегід у питній воді

Озон при проведенні дезінфекції води

Підвищена концентрація іонів амонію може бути використана як індикаторний показник, що відображає погіршення санітарного стану водного об'єкта, процес забруднення поверхневих і підземних вод найперше побутовими та сільськогосподарськими стоками (а дуже часто – фекаліями).

Основним способом очистки води від амонію є мембранний метод – «зворотній осмос». Зрозуміло, що технологія зворотнього осмосу повністю знесолює воду. Можливим є видалення амонію із води шляхом окислення його сильним окислювачем, наприклад, гіпохлоритом натрію, з подальшим застосуванням (для сорбції – всмоктування хімічних сполук) активованого вугілля.

Популярні матеріали: