5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

NitrateНітрати — це солі азотної кислоти. Назва походить від латинського слова nitras — селітра. Це дуже поширена речовина у природі: нітрати є у ґрунті, воді, є хімічним компонентом рослин, продуктами обміну речовин в організмі людини та тварин. Нітрати потрапляють у воду з атмосферними опадами, що поглинають оксиди азоту, який утворюється при атмосферних електричних розрядах, з промисловими та господарсько-побутовими стічними водами, стоками з сільськогосподарських угідь і зі стоками води зі зрошуваних полів, на яких застосовують азотні добрива.

Дослідження за цим напрямком:

Санітарно-хімічний аналіз якості питної води

Нітрати характеризуються досить широким спектром токсичної дії. Їхній токсичний вплив полягає в тому, що в органах травлення вони частково відновлюються до більш токсичних нітритів, викликаючи порушення тканинного дихання. З нітратів в організмі утворюються канцерогени – речовини, які провокують рак. При вживанні високих доз нітратів з питною водою через 4-6 годин проявляються характерні симптоми нітратного отруєння: нудота, задуха, посиніння шкірних покривів і слизових оболонок, діарея. Це часто супроводжується загальною слабкістю, запамороченням, болями у потилиці, тахікардією. При тривалому вживанні води, що містить нітрати, відбувається метгемоглобінемія (у крові різко зростає кількість метгемоглобіну, окисленого гемоглобіну) – нестача кисню для органів дихання, в результаті якої людина починає задихатися. Вона особливо небезпечна для маленьких і грудних дітей, у яких нерідко виникає ціаноз (синюшність) шкіри та смертельна задуха. Так само дуже шкідливо вживати нітратну воду людям, що страждають серцево-судинними захворюваннями.

Головними процесами, спрямованими на зниження концентрації нітратів у природній воді, є споживання їх денітрифікуючими бактеріям і фітопланктоном, що при недостачі кисню використовують кисень нітратів для окислювання органічних речовин. У поверхневих водах нітрати знаходяться в розчиненій формі. Концентрація нітратів у поверхневих водах схильна до сезонних коливань: мінімальна у вегетаційний період, вона збільшується восени та досягає максимуму зимою, коли при мінімальному споживанні азоту відбувається розкладання органічних речовин і перехід азоту з органічних форм у мінеральні. У незабруднених поверхневих водах концентрація нітратів не перевищує мінімального розміру. До того ж, підземні водні пласти, що залягають не дуже глибоко, більше забруднені нітратами, ніж поверхневі водойми, оскільки під землею нема організмів, що споживають нітрати. Особливо небезпечні ґрунтові води, які живлять криниці, оскільки у відкритих водоймах нітрати частково поглинають водні рослини. Практично не буває нітратів у водах глибоких артезіанських свердловин.

Інші матеріали за цим напрямком:

Чи можна пити воду з великим вмістом поліфосфатів?

Чи можна пити воду з великим вмістом срібла?

Чи можна пити воду з великим вмістом заліза?

Сьогодні поширений спосіб очищення води від нітратів через спеціальні фільтри з аніонними іонообмінними матеріалами, а також за допомогою установки зворотного осмосу. Останній спосіб є найбільш надійним: під впливом тиску вода потрапляє на напівпроникну мембрану, яка затримує нітрати та інші шкідливі для здоров'я елементи та «видає» спраглому очищену воду. Використовуючи установку зворотного осмосу, можна видалити до 96% домішок (це залежить від конструкції приладу і від моделі мембрани), навіть якщо склад забрудненої води значно змінюється.

Популярні матеріали: