5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (10 Votes)

Визначення розміру моральної шкоди.

У сучасній судовій практиці, все частіше зустрічатися таке поняття, як моральна шкода. Багато людей, які звертаються до суду з позовами про відшкодування матеріального збитку, вимагають так само і відшкодування моральної шкоди, яка була заподіяна у результаті порушення їх прав. Але факт заподіяння моральної шкоди, а також його розмір необхідно підтвердити.

Термін проведення:

Термін проведення судових експертиз та експертних досліджень залежить від складності дослідження, кількості поставлених питань та завантаженості фахівців відповідної галузі знань.

Встановлюється після попереднього аналізу документів в межах передбачених п. 1.13 розділу І "Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень", затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 р. № 53/5.

Орієнтовний термін проведення становить:

 • для судових експертиз - до 30 днів;
 • для експертних досліджень - до 10 днів.

Детальніше

Отримати персональну консультацію

Вартість експертизи:

Вартість експертизи визначається з урахуванням багатьох особливостей.
Орієнтовна вартість данного виду дослідження - від 13 000 грн.

Детальніше

Отримати персональну консультацію

Приклади експертиз:

Визначення розміру моральної шкоди
Психологічне дослідження з визначення розміру моральної шкоди в результаті ДТП

Детальніше


Визначення розміру моральної шкоди
Психологічне дослідження з визначення розміру моральної шкоди

Детальніше

Поняття моральної шкоди

Згідно українського законодавства, під моральною шкодою розуміється заподіяння особі немайнової шкоди, який виражається в душевних і фізичних стражданнях, викликаних неправомірними діями. Закон чітко не визначає, які саме душевні і фізичні страждання повинні бути заподіяні потерпілій особі. У деяких випадках це може бути фізичний біль, зміна звичного способу життя (наприклад, настання інвалідності), настання глибокої депресії та інші негативні наслідки. Стягнення і подальша виплата моральної шкоди, в обов'язковому порядку проводитися в грошовому еквіваленті.

Схожі матеріали:

Підстави для відшкодування моральної шкоди

Для відшкодування моральної шкоди необхідно кілька підстав. Факт наявності в особи душевних і фізичних страждань. Розрахунок його розміру і правові підстави - наявність чинного нормативно-правового акту, який передбачає відшкодування моральної шкоди, при настанні певних ситуацій, наприклад, відшкодування моральної шкоди при ДТП, при отриманні виробничих травм на виробництві або професійних захворювань, та інше.

Як визначити моральну шкоду

На сьогоднішній день досить важко класифікувати поняття моральної шкоди та визначити випадки в яких її стягнення буде правомірним. Тому багато позовних вимог щодо моральної шкоди залишаються незадоволеними, з мотивів недоведеності факту заподіяння такої шкоди і його розміру. Одним з методів доведення в даному випадку може стати проведення експертизи моральної шкоди в експертній організації "Судова незалежна експертиза України". Наші фахівці, при проведенні даного дослідження, можуть не тільки встановити факт наявності моральних страждань у конкретної особи, а й визначити їх грошовий еквівалент. Для проведення таких експертиз, розроблені спеціальні методики, затверджені Міністерством юстиції України. Тобто експерт, який проводить експертизу, у своїх висновках вкаже, які моральні страждання переніс потерпілий, а потім трансформує ці моральні переживання в конкретну грошову суму.

Ця сума буде справедливим еквівалентом перенесених моральних страждань, і підставою для стягнення даної суми в судовому порядку. Експертний висновок, виконаний фахівцями нашої організації буде аргументованим доказом у суді, при розгляді спору про заподіяння моральної шкоди.

Перелік ситуацій, в яких можливе визначення грошового еквіваленту моральної шкоди:

 1. заподіяння шкоди здоров’ю різного ступеня тяжкості.
 2. ненадання допомоги хворому, що спричинює певні наслідки.
 3. насильницькі дії сексуального характеру.
 4. свідоме зараження венеричним захворюванням.
 5. викрадення людини.
 6. заподіяння смерті близькому родичеві.
 7. наруга над тілом або місцем поховання близького родича.
 8. незаконне затримання, позбавлення волі, перебування під слідством.
 9. притягнення до кримінальної відповідальності невинного.
 10. порушення недоторканості житла.
 11. порушення прав власності у т.ч. інтелектуальної.
 12. порушення недоторканості приватного життя (таємниці листування, телефонних розмов) у т.ч. й розголошення таємниці усиновлення або штучного запліднення.
 13. порушення майнових прав споживачів.
 14. порушення трудових прав.
 15. розповсюдження недостовірних ганебних відомостей, у т.ч. й у засобах масової інформації.
 16. порушення права на свободу совісті та віросповідання.
 17. неправомірна відмова в наданні інформації.
 18. перешкоджання здійсненню виробничих прав.

Перелік зібраний з різних джерел в т.ч. з методики проведення психологічних експертиз А.М. Ерделевского, а також з інших друкованих видань даної галузі.

Необхідні документи:

Враховуючи індивідуальність кожного випадку, ми радимо надавати на дослідження якмога більше документів, які на Вашу думку можуть підтвердити факт спричинення моральних та фізичних страждань. У випадку із ДТП це можуть бути документи ДАІ про факт пригоди, постанови про визнання потерпілим у кримінальній справі, висновки СМЕ, медичні довідки та ін. Якщо Вам була спричинена також матеріальна шкода, необхідно надати документи, які будуть підтверджувати її розмір (вартість лікування, висновок автотоварознавчої експертизи, щодо вартості ремонту автомобіля).


Отримати консультацію з приводу проведення психологічної експертизи ви можете за телефоном, або в наших регіональних відділеннях. Прийом громадян здійснюється за попереднім записом.


Корисна інформація: