5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

Молекула ДНК

Людське тіло складається з дуже великої кількості клітин, які мають свою особливу конструкцію для кожного органа. Клітини серця, шкіри, волосся або нігтів різні і відрізняються один від одного зовні, але у них однаковий принцип побудови. Всі вони мають ядро, хромосоми і молекули ДНК. Отже, ДНК можна розглядати як один з будівельних блоків тіла.

Детальніше про ДНК тест на встановлення батьківства

Дезоксирибонуклеїнова кислота або просто ДНК - це дуже довга молекула, що складається із структурних елементів - нуклеотидів. Мається 4 види нуклеотидів - це аденін (А), тимін (Т), гуанін (Г) і цитозин (Ц). Ланцюжок нуклеотидів схематично виглядає наступним чином: ГГААТЦТААГ .... Ось така послідовність нуклеотидів і є ланцюжок ДНК.

Основна функція молекули ДНК в клітинах - це довготривале зберігання інформації про структуру РНК і білків.

Відкриття молекули ДНК здійснив швейцарський вчений, Йоганн Фрідріх Мішерв 1869 році.

Речовина, яка спочатку відкрив учений, отримало назву нуклеїнова кислота і про її справжні властивості і призначення ніхто не знав. Про те, що ДНК може передавати і зберігати інформацію, ніхто навіть не здогадувався, тому як структура ДНК здавалася надто одноманітною і простою. Вчені спочатку досліджень думали, що головна функція нуклеїнової кислоти - зберігання фосфору в організмі людини.

У ті часи, носіями генетичної інформації традиційно вважали білки. Але наука не стояла на місці, експерименти, а також дослідження нуклеїнової кислоти все ж тривали. І в один з прекрасних днів стало відомо, що власне молекула ДНК є сховищем інформації та її основним носієм. Експерименти з модифікації бактерій вченими Евері, Мак-Леода і Мак-Карті в 1944 році, а також дослідження Херші і Чейза в 1952 році значно розширили розуміння сутності і епохальності цієї молекули. Після було доведено, що ДНК має основну роль у збереженні, передачі і навіть відновленні структури генотипу. Проте про саму структуру ДНК було мало відомих фактів. Структура, що формула молекули, ще не була розшифрована.

Її структура була розкрита тільки через рік досліджень, в 1953 році, до цього моменту ніхто не знав навіть її точного будови. Вчені, завдяки яким відбулося це відкриття (яке можна назвати відкриттям століття), отримали Нобелівську премію. Молекула ДНК пов'язана зі спадковістю і мінливістю організму. Процес поділу молекули ДНК відбувається в ході реплікації, коли клітина ділитися і з'являються дві ідентичних за структурою клітини. ДНК зіграла важливу роль в еволюції організмів на планеті, впливаючи на збереження кращих генів і пристосовуючи їх до нових умов. Всі перетворення, які відбулися протягом століть з живими істотами, трапилися завдяки дезоксирибонуклеїнової кислоті.