Пожежна експертиза

Пожежа - це дуже страшне лихо, від якого пошкоджується майно та найстрашніше, помирають люди. Назвати пожежу стихійним лихом можна в рідкісних випадках, адже в більшості випадків загоряння є результатом недотримання людиною пожежної безпеки.

На своєму шляху пожежа нічого не щадить, вона знищує абсолютно все, що тільки з'являється на її шляху. Саме з цієї причини, встановити справжню причину пожежі - це нелегке завдання для експертів, так як вогонь знищує буквально всі сліди.

Завдяки тому, що сучасна наука стрімко розвивається, з'явилися дуже ефективні способи, що дозволяють достовірно встановити причини виникнення пожежі. Також є люди з вузьконаправленою спеціалізацією, які добре знають і володіють на професійному рівні навичками такого характеру.

Як відомо, Судова незалежна експертиза України займається проведенням пожежно-технічних досліджень, до яких відносяться наступні: фактичні дані, які напряму передували виникненню пожежі, докладна технічна характеристика кожного об'єкта до пожежі та після нього, всілякі сліди від термічних ушкоджень, дії всіх осіб, які несуть відповідальність за пожежну безпеку того чи іншого об'єкта, а також тих осіб, які беруть безпосередню участь у гасінні пожежі, детальна інформація про подію, що повинна обов'язково міститися в матеріалах заведеної справи, а також, засоби для підпалу та дані, які були отримані за допомогою експертиз інших видів.

Всі ті питання, які поставлені безпосередньо перед експертом, ні в якому разі не повинні виходити за межі його компетенції. Вони повинні бути максимально ясними, конкретними та головне чіткими. Для того щоб полегшити підготовчий процес питань, нижче вашій увазі запропоновано їх приблизний список.

Схожі матеріали:

Приблизний список питань для пожежно-технічної експертизи.

 1. Де саме знаходився основний осередок пожежі?
 2. Коли та в якому місці виникло загоряння і якими шляхами вогонь поширювався?
 3. Якими способами горіння поширювалося (по нахилу, по горизонталі, знизу-вгору або навпаки)?
 4. Чим саме пояснюється максимум вигорілих елементів конструктивного характеру або ж інших горючих матеріалів, які розташовані в даному місці?
 5. Що піддалося вогню в першу чергу?

Питання по даних технічного типу, пов'язаних безпосередньо з обставинами загоряння:

 1. Яку температуру самозаймання або займання має певна речовина?
 2. Які саме матеріали горіли в процесі пожежі, який був
 3. Колір полум'я та характер диму?
 4. Яка була максимальна температура кожного матеріалу під час горіння?
 5. Чи може спалахнути той чи інший матеріал від певного джерела загоряння?
 6. Чи могло початися самозаймання горючих предметів або матеріалів за певних обставин?
 7. Чи могло початися самозаймання деяких матеріалів та речовин в тих умовах, які напряму передували початку пожежі?

Питання для встановлення фактів порушення або недотримання чинних правил пожежної безпеки:

 1. Наявність порушень певних технічних характеристик під час монтажу освітлювальних приладів, силових пристроїв, електричної проводки, систем вентиляції або приладів для опалення. У чому полягають ті чи інші порушення, якщо такі є? Чи мають ці порушення безпосереднє відношення до причин розповсюдження пожежі, включаючи і її виникнення?
 2. Чи були дотримані заходи пожежної безпеки під час виконання будь-яких робіт (наприклад, в правилах та інструкціях)?

Питання для встановлення технічної безпосередньої причини сприятливої для виникненню пожежі:

 1. Що саме послужило технічною безпосередньою причиною початку пожежі?
 2. Чи могли перебуваючи на місці встановленого вогнища матеріали та речовини, почати процес самозаймання і в майбутньому пожежі?
 3. Чи є головною причиною початку пожежі перевантаження в електричній системі, коротке замикання або ж перехідні занадто великі опору?
 4. Чи є пожежа результатом, що спричинив вибух або вона йому сприяла і так далі.

Питання мають безпосереднє відношення до визначення технічного стану техніки протипожежного типу:

 1. Що послужило тому, що протипожежні автоматизовані пристрої не спрацювали під час даної пожежі?
 2. Чи правильно була використана протипожежна техніка під час гасіння пожежі?

У разі виникнення такої необхідності, перед офіційними експертами Судової незалежної експертизи, завжди може бути заданий ряд додаткових питань, які стосуються безпосередньо правильності проведених пожежних дій під час гасіння загоряння, водопостачання та стану відразу всього технічного обладнання.

Замовити експертизу

Отримати консультацію з приводу проведення пожежно-технічної експертизи (пожежна експертиза) ви можете за телефоном, або в наших регіональних відділеннях у містах: Київ, Одеса, Чернігів, Миколаїв, Житомир, Кіровоград, Чернівці, Хмельницький. Прийом громадян здійснюється за попереднім записом.


Законодавство про судові експертизи:

Про судову експертизу
Верховна Рада України; Закон від 25.02.1994 № 4038-XII

Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та Науково-методичних [...]
Мін'юст України; Наказ, Інструкція, Рекомендації від 08.10.1998 № 53/5

Про затвердження Порядку проведення рецензування висновків судових експертів та висновків експертних [...]
Мін'юст України; Наказ, Порядок від 25.05.2015 № 775/5


Кваліфікація наших експертів:

Всі спеціалісти Судової незалежної експертизи України мають Свідоцтва Міністерства юстиції України про присвоєння відповідної кваліфікації судового експерта та внесені до єдиного Реєстру атестованих судових експертів. Роботи з проведення судових експертиз та експертних досліджень виконуються у повній відповідності до діючого законодавства України та нормативно правових актів Міністерства юстиції України, що стосуються проведення судових експертиз та експертних досліджень.


Корисна інформація: